سرطان ریه در سگها گاهی اوقات اصلی است ، یعنی در ریه ها به وجود می آید و رشد میکند ، ولی اکثرا در عضوی دیگر مثلا کبد به وجود آمده و سپس به ریه ها منتقل می شود .
سرطان ریه اصلی در سگها بسیار نادر است و تنها ۴ مرحله دارد . سرطان ریه باید به سرعت تشخیص داده شود تا شاید بتوان با درمان سگ را از مرگ نجات داد .

مراحل پیشرفت سرطان ریه در سگ ها :

مرحله اول پیشرفت سرطان ریه در سگها
سرطان ریه اصلی در سگها تنها ۴ مرحله دارد ، البته این نوع سرطان ریه در سگها بسیار نادر است و معمولا تومور در نقطه ای دیگر از بدن به وجود آمده و سپس به ریه ها منتقل می شود .
سرطان ریه اصلی بسیار خطرناک است و بهتر است که در مرحله اول تشخیص داده شود .
در مرحله اول ، سگ دارای تومور کوچکی خواهد بود که به اعضای اطراف خود آسیب خاصی نمی رساند . نشانه های مرحله اول سرطان ریه در سگها شامل سرفه مداوم و کاهش اشتها میشود ، گاهی اوقات بعضی سگها سرفه های خونی نیز دارند .
بسیاری از سگها در مرحله اول دارای نشانه خاصی نیستند و در صورت تشخیص سرطان در این مرحله امکان برداشت تومور با عمل جراحی وجود دارد .

مرحله دوم پیشرفت سرطان ریه در سگها
در مرحله دوم تومور های کوچکی که اندازه آنها از ۵ سانتی متر بیشتر نیست به وجود می آیند و موجب مشکلات تنفسی و سرفه بیش از حد می شوند . هنوز میتوان تومور ها را با عمل جراحی از بدن سگ خارج کرد و پس از جراحی نیز انجام شیمی درمانی برای جلوگیری از تولد سلول های سرطانی جدید لازم است .

هـــنگامی که ســگ در معــرض دود و یا گاز های سمــی قرار بگیرد ممکن است به سرطان ریه دچــار شود.علائم سرطان ریه عبارتند از:سرفه و عطسه(گاهی اوغات همراه با خون)خستــگی_تب_مشــکلات تنفسی_استــفراق و کم خونی

بسیاری از ســرطان ها از اورگان های مختــلف گســترش میابــند و به ریه مــنتقل می شــوند.

مرحله سوم پیشرفت سرطان ریه در سگها
در مرحله سوم سرطان از طریق X-Ray از سینه حیوان قابل تشخیص است . در این مرحله ، سگ دارای تومور های بسیاری خواهد بود که اندازه آنها بیش از ۵ سانتی متر است و به بافت های اطراف آسیب می رسانند . سگ نشانه هایی مانند مشکلات تنفسی و سرفه های خونی نیز خواهد داشت زیرا امکان آسیب رساندن تومور ها به نای وجود دارد .
در این مرحله جراحی فایده ای ندارد و تنها باید برای جلوگیری از رشد بیشتر تومور ها و آسیب به مناطق دیگر شیمی درمانی انجام گیرد . امکان جراحی پیوند ریه هم وجود دارد ولی شانس کمی برای موفقیت این عمل وجود دارد .

مرحله چهارم پیشرفت سرطان ریه در سگها
در این مرحله تومور به بافت های اطراف و اعضای دیگر آسیب می رساند و دیگر امکان درمان وجود ندارد و سگ مدت زمان کمی برای زندگی دارد . ممکن است سگ برای نفس کشیدن به کمک نیاز داشته باشد و امکان لنگی نیز وجود دارد زیرا تومور به دنده ها نیز آسیب می رساند .
شما می توانید سگ خود را با شراطی خاصی در خانه نگهداری کنید ولی اکثرا دامپزشکان خواباندن حیوان را توصیه می کنند زیرا حتی با تجویز داروی مسکن سگ درد زیاد یرا تحمل خواهد کرد .
معمولا ، سرطان ریه در سگها بین ۲ تا ۱۰ ماه رشد کرده و به اعضای دیگر منتقل میشود . مدت زمان رشد تومور به نیروی جسمی حیوان برای مقابله با بیماری ، زمان تشخیص بیماری و درمان های صورت گرفته بستگی دارد .
اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و جراحی صورت بگیرد امکان درمان کلی وجود دارد .

علائم سرطان ریه*:
هـــنگامی که ســگ در معــرض دود و یا گاز های سمــی قرار بگیرد ممکن است به سرطان ریه دچــار شود.

علائم سرطان ریه عبارتند از:

  • سرفه و عطسه(گاهی اوغات همراه با خون)
  • خستــگی
  • تب
  • مشــکلات تنفسی
  • استــفراغ
  • کم خونی

درمان سرطان ریه :
در سال های گذشته ، روش های درمان سرطان ریه در سگ ها پیشرفت بسیاری کرده اند . سرطان ریه در سگ ها شایع تر شده و همه روزه سگ های بیشتری به این بیماری مبتلا می شوند . این نوع سرطان در دو نوع اصلی و ثانویه وجود دارد . در نوع اصلی غدد سرطانی در ریه ها تشکیل می شوند ولی در نوع ثانویه سرطان در نقطه دیگری در بدن به وجود آمده و سپس به سمت ریه ها پیشرفت می کند . نوع ثانویه این بیماری نسبت به نوع اصلی آن شایع تر بوده و بیشتر سگ های مبتلا به این بیماری دارای این نوع سرطان هستند .
هدف اصلی از درمان سرطان این است که از پیشرفت سلول های سرطانی و انتقال آنها به دیگر اعضای بدن جلوگیری شود . مانند تمامی سرطان ها ، سه روش برای درمان این بیماری وجود دارد .

روش های درمان سرطان ریه در سگها اینها هستند :

– جراحی
– شیمی درمانی
– پرتو درمانی

عوامل تعیین کننده روش درمان
همه روش های ذکر شده به متوقف کردن سلول های سرطانی و افزایش طول عمر پت شما کمک می کنند . انتخاب یکی از روش ها برای درمان به عواملی مانند سن ، اندازه ، نژاد سگ و درصد پیشرفت سرطان بستگی دارد .

جراحی برای درمان سرطان ریه
جراحی یکی از روش های اصلی برای درمان انواع سرطان ها است ، ولی محل و اندازه تومور پیش از انتخاب این روش باید مورد بررسی قرار بگیرند . اگر سرطان کوچک بوده و تنها در یک نقطه بدن وجود دارد جراحی بهترین روش برای درمان و زدودن کامل سلول های سرطانی از بدن پت شما است . ولی اگر سرطان پیشرفته بوده و در نقاط بسیاری از بدن پراکنده شده باشد جراحی روش خوبی نیست زیرا امکان از بین بردن کامل سلول های سرطانی با آن وجود ندارد .

شیمی درمانی برای درمان سرطان ریه
شیمی درمانی برای درمان انواع اصلی و ثانویه سرطان ریه استفاده می شود . در مواقعی که سرطان پیشرفت کرده و به سایر نقاط بدن منتقل شده باشد و یا تومور بزرگ باشد شیمی درمانی روش مناسبی برای درمان است . شیمی درمانی به عنوان یک روش ثانویه پس از انجام جراحی نیز استفاده می شود و به نابودی سلول های سرطانی کمک می کند .

پرتو درمانی برای درمان سرطان ریه
پرتو درمانی معمولا به علت نزدیکی ریه به قلب برای درمان این نوع سرطان استفاده نمی شود ، زیرا ممکن است اشعه استفاده شده برای درمان اثرات منفی در قلب پت بگذارد . این روش نسبت به دیگر روش ها هزینه بسیار زیادی نیز دارد . به هر حال بدون در نظر گرفتن نکات منفی این روش در بسیاری از موارد به درمان سرطان کمک می کند .

دارو های طبیعی برای کاهش روند پیشرفت سرطان
دارو های طبیعی مانند گیاهان نمی توانند به درمان سرطان کمکی کنند ، ولی می توان با بعضی از آنها سرعت پیشرفت سرطان را کاهش و طول عمر حیوان را افزایش داد . برای مثال رژیم Budwig که در آن باید تخم کتان به همراه نوعی پنیر به نام Cottage Cheese خورده شود به سیستم ایمنی بدن حیوان برای مقابله با سرطان کمک می کند . مکمل های طبیعی را نیز می توان به رژیم غذایی حیوان اضافه کرد . به هر حال به شما توصیه می شود که پیش از دادن این مواد به سگتان با دامپزشک خود مشورت کرده و نظر او را بپرسید .

سرطان ریه بیماری کشنده ای است و درمان های متفاوت برای افزایش طول عمر حیوان شما استفاده می شوند . وظیفه صاحب حیوان این است که در کنار درمان اطمینان حاصل کند که پت خود زندگی آرام و به دور از هر گونه ناراحتی دارد .