بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.

بزرگترین مشکل شناخت بیمار شدن سگ این است که همانند انسان نمی تواند صحبت کرده و بیماری خود را بازگو کند. اما با توجه به سگ می توانید تا حدود زیادی این مشکل را برطرف نمایید. بیمار شدن سگ ها با دو گروه نشانه اصلی تغییرات فیزیکی و تغییرات رفتاری رخ می دهد.

با آگاهی از نشانه های بیمار شدن سگ ها می تواند در همان مراحل اولیه بیماری مشکل را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کنید. و علاوه بر کاهش درد و رنج و سخت تر شدن امکان بیماری حیوان خانگی خود، در هزینه های احتمالی نگه داری اش صرفه جویی کنید.

ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها

در این مطلب ده نشانه اصلی و شایع بیمار شدن سگ را برای شما شرح می دهیم.

استفراق در سگ های خانگی

استفراق در سگ ها می تواند نشانه بیماری های مختلفی و گوناگونی باشد. از سویی ممکن است تنها یک واکنش فیزیکی یا رفتاری به چیز که خورده شده (مثلا خوردن چیزی غیر معمول در طول پیاده روی) باشد. از این رو استفراق به صورت موردی و گه گاهی، لزوما نشانه بیمار شدن سگ نیست. اما اگر سگ شما روزانه چند نوبت استفراق می کند. مطمئن باشدی بیمار شده است.

استفراق در سگ ها

برخی از علل جدی استفراغ در سگ ها شامل مسمومیت، وجود جسم خارجی در روده، زخم معده، مشکلات گوارشی، عفونت های ویروسی، عفونت های انگلی، پانکراتیت، نارسایی کبد و نارسایی کلیه است.

استفراغ چند بار در روز یک سگ، به ویژه هنگامی که با علائم دیگر مانند بی حالی و عدم اشتها همراه است؛ بدان معنی است که سگ شما نیازمند توجه پزشکی است. همچنن وجود خون در استفراغ سگ علت دیگری برای نگرانی است.

نکته مهم اینکه وقتی سگ تان شروع به استفراق می کند؛ با خوراندن آب بیشتر سعی در جبران کم آبی بدن او نکنید. این کار می تواند حال او را بدتر کند.

اسهال در سگ های خانگی

همانند استفراغ اسهال گه گاه در سگ ها نیز مسئله ای جدی نیست. اسهال می تواند نشانه ای از یک غذای غیر معمول باشد. ولی اگر اسهال سگ در طی روز تکرار شود و ادامه دار باشد. یعنی حال سگ شما خوب نیست و بهتر است برای درمان آن اقدام کنید.

اسهال در سگ های خانگی

اگر مدفوع آبکی سگ تان شامل خون است. و یا اسهال با تب یا استفراغ همراه است، حیوان خانگی خود را بلافاصله نزد دامپزشک ببرید. چنین عوارضی می تواند مسمومیت غذایی، مصرف یک جسم خارجی، بیماری های دستگاه گوارش، عفونت های انگلی، بیماری التهابی روده، عفونت های باکتریایی یا ویروسی، بیماری کلیوی و یا کبدی، سرطان، اسهال و استفراغ هموراژیک، کولیت و  یا پارو ویروس نباشد.

توصیه می شود برای پیش برد سریع تر کار تشخیص بیماری، یک نمونه از مدفوع تازه سگ تان را نیز، همراه خود برای انجام آزمایش ببرید.

سرفه یا صدای ناهنجار در سگ های خانگی

درست مصل انسان ها، سگ ها نیز از سرفه رنگ می برند. سرفه در ابتدا و محتمل ترین حالت می تواند عکس العمل طبیعی سگ شما به وجود جسم خارجی در گلو باشد. که این حالت خوب است. اما اگر سرفه ها ادامه دار باشد نشانه خوبی نیست. بخصوص اگر سرفه بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد و یا باعث کم خوابی حیوان شود.

سرفه یا صدای ناهنجار در سگ های خانگی

سرفه در سگ می تواند ناشی از برونشیت جزئی، بیماری قلبی، تومورها و یا نارسایی احتناقی قلبی باشد.

همچنین اگر سگ شما سرفه می کند؛ در حالی که نشانه هایی از تنفس بیش از حد معمول، بدون داشتن فعالیت شدید، دارد. می تواند نشانه ای از عفونت قفسه سینه یا آلرژی و یا انواع دیگر بیماری های تنفسی باشد. فراموش نکنید که یک سگ در حالت طبیعی، به طور میانگین ۱۵ تا ۲۰ بار در دقیقه تنفس می کند.

در هنگام تلاش سگ برای تنفس به رنگ لثه و زبانش دقت کنید. اگر از سمت رنگ صورتی به سمت آبی رفته است. فورا سگ را نزد دامپزشک ببرید.

در نهایت اینکه هرگونه سرفه شدید باید توسط دامپزشک بررسی شود.

تغییر در اشتهای سگ های خانگی

به عنوان صاحب سگ خانگی، شما وظیفه دارید میزان اشتهای سگ خود را بدانید و از تغییرات آن آگاه باشید. تغییر در میزان اشتها می تواند نشانه این باشد که حال سگ شما خوب نیست.

تغییر در اشتها چه مثبت و چه منفی می تواند نشانه بیمار شدن سگ ها باشد. از جمله این بیماری های می توان به سرماخوردگی، تب و استرس باشد.

تغییر در اشتهای سگ های خانگی

از سویی تغییر در اشتها در صورتی که مداوم شود و منجر به افزایش وزن سگ یا لاغر شدن سگ شما شود. می تواند نشانه بیماری های جدی تری مثل مشکلات کبدی، نارسایی کلیه، سرطان، عفونت و دندان درد باشد.

پس اگر تغییر در اشتها بیش از ۲۴ ساعت طول کشید. تعلل نکنید و با دامپزشک سگ خود تماس بگیرید.

و آخرین نکته درباره اشتها اینکه درست مانند مواد غذایی، شما باید به میزان مصرف آب سک نیز توجه کنید. تغیر در این مورد نیز مانند تغییرات میزان مصرف مواد غذایی می تواند نشانه بیماری باشد.

دمای بدن بالا در سگ های خانگی

تب در سگ سانان نیز همانند انسان نشانه روشنی از بیماری است. برای بررسی دقیق سگ بینی و پشت گوشش را لمس کنید. ببنید آیا از حالت معمول گرم تر است یا نه. در صورتی که به داشتن تب شک کردید؛ با استفاده از دماسنج مخصوص حیوانات اقدام به اندازه گیری دقیق تب سگ تان نمایید.

دمای بدن بالا در سگ های خانگی

دمای طبیعی بدن سگ ۳۸ تا ۳۹ درجه سانتیگراد (۱۰۲ تا ۱۰۳٫۵ درجه فارنهایت) است. اگر دماسنج عددی بالاتر از این را نشان می دهد. یعنی سگ شما تب دارد. فراموش نکنید که دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد به شدت خطرناک است و می تواند منجر به تشنج ناشی از داغی بدن شود. پس یک مورد اورژانسی برای مراجعه به کلینیک دامپزشکی خواهد بود.

همراه با درجه تب بالا سگ شما ممکن است دچار نشانه هایی از جمله لرز، بی حالی، افسردگی، استفراغ، سرفه و آبریزش بینی، شود. همچنین حیوان ممکن است از خوردن مواد غذایی اجتناب کند. و اینکه بیش از معمول احساس تشنگی نماید.

در این شرایط و با مشاوره با یک دامپزشک، ممکن است آنتی بیوتیک ها کمک کننده باشند. هرچند باید علت عفونت و ایجاد تب دقیقا تشخیص داده شود.

خارش بیش از حد بدن در سگ های خانگی

معمولا سگ ها عادت به خاراندن بدن خود دارند. اما اگر این موضوع به طور ناگهانی افزایش یابد. می تواند نشانه مشخصی از یک بیماری یا مشکل بهداشتی باشد.

خارش بیش از حد می تواند نشانه نوعی کک، کنه یا آکنه باشد. همچنین می تواند یک واکنش به چیزی در محیط باشد که در حیوان ایجاد خارش آلرژیک کرده است. حتی زمانی که سگ از استرس و اضطراب رنج می برد؛ ممکن است خود را به شدت بخاراند و حتی خود را خراش دهد.

خارش بیش از حد بدن در سگ های خانگی

خارش همچنین می توانید ناشی از غدد درون ریز و یا هورمونی، و نیز مشکلات مانند قارچ ها، مخمر و یا استاف عفونت ها باشد. که اغلب باعث خارش پوست می شود و با ریزش مو نشان داده می شود.

در نهایت موضوع خارش در حیوانات از آنجا که ریشه بهداشتی دارد باید به موقع رسیدگی شود. چرا که در صورت گسترش می تواند موجب طیف وسیعی از بیماری ها گردد. همچنین حمام به موقع، حفظ بهداشت حیوان و تغذیه مطلوب آن، می تواند در کنترل این مشکل بهداشتی به شدت موثر باشد.

سستی و بی حالی طولانی مدت در سگ های خانگی

خستگی و بی حالی و خواب پیش از موعد، پس از یک روز پر انرژی و فعال، نگران کننده نیست. و با خواب و استراحت کافی بهبود می یابد. اما کاهش انرژی بی دلیل حیوان، طولانی شدن دوران ضعف و سستی و ادامه دار بودن این حالت، می تواند نشانه بیماری یا تغذیه نامطلوب در سگ باشد.

سستی و بی حالی طولانی مدت در سگ های خانگی

بی حالی طولانی مدت می تواند نشانه بسیاری از شرایط پزشکی جدی، از جمله بیماری های قلبی، پاروویروس، کج خلقی، سرفه لانه، بیماری heart worm، بیماری کبد، دیابت و هیپوگلیسمی باشد.

سطح انرژی پایین اگر بیشتر از ۲ تا ۳ روز ادامه داشته باشند. حتما بیاد مورد بررسی دقیق دامپزشک قرار گیرد. همینطور بر عکس سطح انرژی پایین سطح انرژی بالا و ناگهانی سگ نیز می تواند نشانه ای از خطر بیماری باشد.

ریزش بیش از حد آب یا بوی بد دهان در سگ ها

ریزش بیش از حد آب دهان یا بوی بد دهان در سگ هاف نشانه دیگری است از اینکه حال دوست پشمالوی شما خوب نیست. و نزدیک ترین احتمال، مشکلات دهان و دندان است.

بوی بدن دهان معمولا ناشی از باکتری ای است که روی دندان های حیوان ایجاد پلاک می کند. این پلاک ها می توانند حتی عمل جویدن غذا را برای حیوان، مشکل کنند.

ریزش بیش از حد آب یا بوی بد دهان در سگ ها

مشکلات ناشی از بوی بدن دهان از آن جهت اهمیت دارند که در صورت پیگیری به مقوع می توانند عفونت موجود در دهان را شدت بخشیده و به حفره بینی و سینوس ها منتقل کنند. و در نتیجه ایجاد بیماری های تنفسی برای سگ شما، محتمل می شود.

از سویی اگر باکتری های موجود در دهان راه خود را به خون حیوان باز کنند. باید منتظر مشکلات کبد، کلیه و یا قلبی در سگ تان باشید.

رعایت بهداشت دهان سگ، استفاده روزانه از مسواک مخصوص سگ ها و یا اسباب بازی هایی که منجر به بهداشت دهان و دندان سگ ها می شود؛ می توانند در کنترل این مشکل بهداشتی موثر باشند.

چشم های خشک، قرمز و کدر در سگ های خانگی

مواردی مثل خشکی چشم، تخلیه کثیف و روغنی از چشم، ایجاد لایه سفید یا قرمز روی پلک ها، تغیر رنگ چشم، اشک کردن چشم و اندازه مردمک نابرابر چشم ها، مواردی هستند که می توانند نشانه یک عفونت چشمی یا اختلال در سگ شما باشند.

خشکی چشم، ورم ملتحمه، چشم گیلاس و گلوکوم برخی از بیماری های شایع مربوط به چشم در سگ است.

چشم های خشک، قرمز و گرفته در سگ های خانگی

اگر متوجه علائم بالا در چشم سگ خود شدید. حتنما با دامپزشک مشورت کنید.

فراموش نکنید که گونه های سگ مو بلند، به دلیل ورود مو به چشم، بیشتر دچار مشکلات چشمی می شوند.

همچنین مراقبت های بهداشتی از چشم سگ را فراموش نکنید. با یک گوله پنبه بخ آرامی کثیفی های گوشه چشم را به طور منظم پاک کنید. همینطور مراقبت باشید که حیوان عادت به لمس کره چشم خود نکند.

تغییرات ادراری در سگ های خانگی

تغییرات در الگوی ادراری سگ موضوعی جدی است. اگرچه تغییرات یکی دو روزه آنچنان مهم نیست. و می تواند دلایل ساده ای مثل نوشیدن آب بیشتر داشته باشد.

با این حال تغیر در الگوی ادراری اگر بیش از این طول بکشد؛ نشانه بیماری است. همچنین تغییرات رنگ ادرار نیز می تواند نشانه ای تکمیل کننده بر وجود بیماری در این شرایط باشد.

تغییرات ادراری در سگ های خانگی

اگر سگ شما مدتی است دارای ادرار بیش از حد و نوشیدن آب بیش از حد است. این موارد می تواند ناشی از بیماری هایی مثل دیابت، بیماری کبد، بیماری کلیوی، بیماری غده آدرنال یا عفونت دستگاه ادراری، باشد.

اگر سگ شما تلاش به انجام ادرار دارد ولی نمی تواند. سریعا او را به کلیکنیک دامپزشکی ببرید. طبیعتا در این حالت شرایطی باعث مسدود شدن مسیر ادراری شده است. و این موضوع به خودی خود حل نشده و هر لحظه اوضاع بدتر می شود.

همچنین وجود خون در ادرار یک نشانه دیگر جدی بیماری سگ است. این موضوع می تواند به احتمال زیاد ناشی از عفونت مثانه باشد. در این حالت نیاز مراجعه فوری به کلینیک ضروری است.

نشانه های بیشتر ناشی از بیمار شدن سگ ها

  • افتادگی گوش سگ می تواند ناشی از عفونت گوش یا احساس غم در او باشد
  • لکه های سیاه و سفید روی لثه سگ (که به طور معمول صورتی رنگ است) می تواند نشانه مشکلات جدی دهان و دندان باشد
  • کدر یا گرفته بودن چشم سگ می تواند نشانه ای از آب مروارید باشد
  • اگر سگ دم خودش را تعقیب می کند. ممکن است نشانه عفونت گوش داخلی (آماس گوش درونی) باشد
  • آبریزش چشم و بینی در سگ ناشی از مشکلات تنفسی مثل تنگی نفس است
  • تورم در ناحیه معده سگ می تواند نشانه نفخ یا یبوست باشد
  • خشم بیش از حد سگ می تواند نشانه عفونت هاری باشد
  • اگر سگ شما هنگام حرکت می لنگد؛ می توان ناشی از دیسپلازی مفصل ران، ورم مفاصل، بیماری دیسک و یا رباط پاره باشد
  • خون دماغ شدن سگ نشانه تروما یا زخم در غشا مخطای بینی است

شماره تلفن دامپزشک و کلینیک دامپزشکی را همیهش برای موارد اورژانسی همراه داشته باشید.

اگر در نهایت به بیمار شدن سگ خود مطمئن نیستنید به دامپزشک مراجعه کنید.